Tapahtumat

Rukousretriitti Enonkosken luostarissa 23.5.-25.5.2025

Rukousretriitti Enonkosken luostarissa 23.5.-25.5.2025

RUKOUKSEN MONIPUOLINEN MAAILMA

Enonkosken luostari kutsuu sinut loppukevään ja rauhan syliin ihastuttavaan Ihamaniemeen. Luostarimme sijaitsee keskellä kauneinta luontoa, jossa oma rauha ja hiljaisuus on taattu ja tilaa liikkua ja hengittää vapaasti riittää kaikille. Kaikki ovat tervetulleita.

Retriitissä tutustumme erilaisiin tapoihin rukoilla ja kokeilemme niitä. Etukäteistietoutta ei tarvita. Eläydymme miettimään, miten rukous voi olla luonteva osa jokapäiväistä elämää. Viikonlopun sunnuntain nimi onkin ev.lut. kirkon kirkkovuodessa rukoussunnuntai (5. sunnuntai pääsiäisestä).

Retriittimme sisältää sekä ohjattua yhteistä ohjelmaa että vapaata aikaa omaehtoiselle toiminnalle. Luostarissa on mittava kirjasto, laaja pihapiiri ja luontopolkuja lyhyen matkan päässä. Sekä perjantaina että lauantaina lämpiää pihasauna. Vaikka retriittiin sisältyy myös hiljaisia
aikoja, kyseessä ei ole varsinaisesti hiljaisuuden retriitti. On mahdollisuus jakaa ja miettiä yhdessä, miten rukous puhuttelee, mihin se kutsuu.

Retriittimme ohjelman ytimen muodostavat messun eli ehtoollisen ahkera viettäminen sekä kirkon perinteestä nousevat hetkirukoukset (laudes, ad sextam, vesper ja kompletorio). Lisäksi rukoilemme Jeesuksen rukousta ja kiitosakatistosta ortodoksisesta perinteestä
sekä katolista ruusukkorukousta. Retriitti on sisällöltään ekumeeninen myös siltä osin, että tutustumme pehmeän karismaattiseen tapaan rukoilla: kuuntelevaan rukoukseen (rohkaisun sanojen jakamista Jumalaa kuunnellen). Sään salliessa pidämme yhteisiä rukoushetkiä myös ulkona.

Ohjaajana retriitissä toimii Petri Tikka. Hän on pastori ja väitöskirjatutkija, jonka sydämellä on edistää rukousta, kristittyjen yhteyttä ja toivoa. Tikan tutkimustyö koskee Kolminaisuus-oppia (mikä tarkoittaa, että Jumala on rakkaus) sekä kaikkia ihmisiä koskevaa lopullista toivoa. Vietämmekin retriitissä myös aiheeseen liittyvän harvinaisuuden eli toivoseurat: se tarkoittaa lauluja mystikko Juliana Norwichlaisen ”Kaikki kääntyy hyväksi” -toivon hengessä sekä vapaata rukousta lämminhenkisen herätyksen puolesta.

Retriitin päiväohjelman saat tästä Rukousretriitti 23.-25.5.2025 ohjelma.

Retriitin hinta on 160 € ja siihen sisältyy ohjelma, ruokailut, majoitus (omat lakanat) ja saunominen.
Ilmoittautumiset sähköpostilla  luostariyhteiso@luostariyhteiso.fi  viimeistään 17.5. mennessä. Ilmoita viestissäsi yhteystietosi ja mahdolliset ruoka-aineallergiat.

Huomioithan, että luostariin ei pääse julkisilla kulkuneuvoilla. Luostarin majoitustilat sijaitsevat yläkerrassa eivätkä siksi sovi liikuntaesteisille.

Enonkosken luostariyhteisö
Ihamaniementie 848, 58180 Enonkoski
www.luostariyhteiso.fi

Petri Samuel Tikka
pastori / pastor – väitöskirjatutkija / scholar
petrisamueltikka@gmail.com
Facebook – Blog – YouTube

Luostariyhteiso.fi © 2019